26 sierpnia 2017

Jesteś wart więcej niż krata na brzuchu

W internecie roi się w dzisiejszych czasach od porad na temat prowadzenia diet, treningów. Jak osiągnąć wymarzona sylwetkę czy kratkę na brzuchu. Inni uczą nas jak jeść, które produkty są dobre, a które nie. Na jakie superfoodsy powinniśmy przeznaczyć pieniądze, po których będziemy piękni, silni i szczupli. A jeśli siłownia to tylko trening siłowy, bo cardio już wyszło z mody.

Jak daleko i zdecydowanie nie w ta stronę poszedł świat, żeby definiowało Ciebie to co wkładasz do buzi, na jakiej diecie jesteś, czy zamiast na siłowni ćwiczysz w domu, albo czy masz kaloryfer na brzuchu.


Dbanie o swoje zdrowie i zdrowy, fajny wygląd, w którym czujemy się dobrze jest ważne. Ważne jest tez to co wkładamy do swojego organizmu, bo to nas buduje i daje energię. Ale nie zapominamy jakie wartości są naprawdę ważne.


Ze zdrowej diety do obsesji na punkcie jedzenia czy zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja, bulimia, ortoreksja droga jest na prawdę krótka. Granica pomiędzy zdrowiem a zaburzeniem jest cienka, i łatwo ją przekroczyć. 

Wciąż myśląc obsesyjnie o jedzeniu, stawiając posiłki i treningi na pierwszy miejscu często zapominamy o prawdziwym życiu. O rodzinie, przyjaciołach, znajomych.

Często, paradoksalnie do "zdrowo" prowadzonej diety i stylu życia, tracimy zdrowie, najbliższych, pasje. Obsesyjnie planując każdy następny posiłek, licząc kalorie co do jednej, tracimy czas, który ucieka nam przez palce.

Nie przyszliśmy tutaj, aby być więźniami własnego ciała. Przyszliśmy tutaj aby żyć. Być szczęśliwymi. Rozwijać nasze pasje i dzielić się nimi z innymi. Jesteś tu po coś więcej, niż tylko dobrze rozplanowane makro w posiłku potreningowym.

Niech nie definiuje Cię to, ze zamiast biegać, ty wolisz jogę czy spacery. Ze pozwalasz sobie raz na jakiś czas, gdy najdzie Cie ochota zjeść kawałek czekolady czy zjeść kawałek ciasta. Ze nie kupujesz produktów bio, tylko te normalne w supermarkecie.

W tym całym fit i zdrowym świecie zagubiliśmy chyba trochę siebie. Zapomnieliśmy co się w życiu naprawdę liczy.

Bawmy się sportem, cieszmy się zdrowym jedzeniem, które lubimy, a nie które ktoś każe nam jeść, bo on uważa takie tylko i wyłącznie za słuszne. Uczmy się słuchać własnego organizmu i rozwijamy siebie. Wszystko róbmy z głowa i równowaga.

Jesteś wart coś więcej niż tylko Twój obwód bicepsa czy kaloryfer na brzuchu, który posiadasz lub nie. A patrzenie tylko na wygląd zewnętrzny, mówi nam tylko o tym jak ubogie i puste musi być nasze wnętrze.

Liczy się coś znacznie więcej. Charakter, osobowość i to jakim ktoś jest człowiekiem. Jesteś wart znacznie więcej. 

3 komentarze:

  1. Prawda, we wszystkim najwaźniejszy jest umiar!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się z Tobą! I choć sama jestem dietetykiem, to nigdy nie narzucam innym jedynego i słusznego postępowania a raczej dążę do tego aby dana osoba odkryła jak cudowne jest świadome odżywianie swojego ciała :) pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękne słowa... zresztą jak w każdym Twoim wpisie.

    OdpowiedzUsuń

Instagram