24 sierpnia 2017

Magia wdzięczności


Wdzięczność za to co się posiada, jest bardzo ważna w życiu. Często gonimy za czymś, za pieniędzmi, za sukcesem, za szczęściem, a zapominamy, że to szczęście jest w nas samych, wewnątrz nas. Zapominamy doceniać to co już mamy, a skupiamy się ciągle na tym czego nam brak.SZCZĘŚCIE ODNAJDŹ W SOBIE
 Gdy wyznaczamy sobie jakiś cel i osiągamy go po jakimś czasie, to nawet się nim za bardzo nie cieszymy bo zaraz wyznaczamy kolejny, bo wydaje nam się że jak już osiągniemy ten następny to nagle staniemy się szczęśliwi. A tak nie będzie. Jeśli nie potrafisz docenić tego, co masz na chwilę obecną, to nigdy nie będziesz szczęśliwy, bo za każdym razem będzie Ci się wydawało, że to co na daną chwilę posiadasz jest mało ważne i trzeba wyznaczyć sobie kolejny cel, bo na pewno gdy go osiągniesz będziesz szczęśliwy i Twoje życie odmieni się o 180 stopni. Tak nie będzie. Nie będzie żadnych fajerwerków. Możemy chwilę poczuć się lepiej, ale zaraz pomyślimy, że w sumie mogło pójść nam lepiej, że to i tamto mogliśmy zrobić szybciej, że ktoś inny był lepszy...


Zawsze znajdziemy jakieś ale. Błędne koło. Szukamy szczęścia na zewnątrz,  a prawdziwe szczęście jest wewnątrz nas, tylko często nie potrafimy tego dostrzec.
Jeśli coś sobie wyznaczamy to cieszmy się procesem dążenia do tego, bo to właśnie sam proces dojścia do celu, a nie cel sam w sobie jest najważniejszy. Tu i teraz się liczy. Bo nawet wtedy, gdy to coś już osiągniemy, nie będziemy szczęśliwi, jeśli nie byliśmy szczęśliwi robiąc tego, nie byliśmy szczęśliwi tu i teraz. 

Wyznaczanie celów i dążenie do nich jest dobre, ale ważne jest docenić to co się ma na chwilę obecną - pracuję nad tym co chcę osiągnąć i jednocześnie doceniam to co już mam. Nie chodzi o to, żeby spocząć na laurach i nic nie robić. Nie. Ale warto w ciągu dnia na chwilę się zatrzymać i podziękować za to co już się posiada i za to co już się osiągnęło.

Jeśli człowiek jest na chwilę obecną szczęśliwym z tym co już posiada, łatwiej w przyszłości będzie mu osiągnąć to co chce. Takie dostrzeganie tego co się już ma sprawia, że czujemy się bardziej zadowoleni ze swojego życia, dostrzegamy pozytywy, zmieniamy swoje nastawienie. Twój stosunek do siebie, do życia, do ludzi zmienia się na lepsze.

WDZIĘCZNOŚĆ 
 Ja nauczyłam się codziennie rano, przed snem, a także w ciągu dziękować za kilka rzeczy, za które jestem wdzięczna. Pozwala mi to dostrzec wiele rzeczy w moim życiu, na które kiedyś nie zwróciłabym pewnie uwagi i nie pomyślałabym nawet przez chwilę, że mogłabym za nie podziękować. Takie rytuały wdzięczności są bardzo ważne i wprawiają nas w dobry nastrój, lepsze samopoczucie i dzięki nim nasz dzień już od od przebudzenia staje się lepszy. Na początku może być to trudne, jednak z czasem zauważysz, że dzieje się to automatycznie :)

Ważna jest również wdzięczność za te rzeczy, które uważa się za negatywne, bo każde doświadczenie, zarówno te pozytywne jak i te negatywne, może nas czegoś nauczyć. Jesteś wdzięczny, czujesz się lepiej, wysyłasz pozytywną energię, otrzymujesz jeszcze więcej tego, za co możesz być wdzięczny. I to jest właśnie magia wdzięczności :)

Uczmy się dostrzegać piękno nie tylko tych większych rzeczy. ale też tych mniejszych, drobniejszych.

Wdzięczność jest bardzo ważna. Polecam codziennie rano i przed snem znaleźć 5 rzeczy, za które jest się wdzięcznym. Pomyśl, za co możesz podziękować Światu. Co się dziś się takiego wydarzyło, za co możesz odczuwać prawdziwą i szczerą wdzięczność

Wdzięczność jest najkrótszą drogą do szczęścia

2 komentarze:

  1. Bardzo fajnie i mądrze napisane. Polecam książkę "Jak mieć to, czego się pranie i pragnąć tego, co się ma" John Gray :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo :) Słyszałam o książkach tego autora W wolnych chwilach chętnie po nią sięgnę :)

      Usuń

Instagram